Miért ruháznának be a cégek, ha nincs kereslet?

Miért ruháznának be a cégek, ha nincs kereslet?

Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával tekintettük át a magyar, az európai és a világgazdaság legfontosabb folyamatait, és a lehetséges fejlődési irányokat. A beszélgetés során szó esik a forint jövőjéről, az inflációs kilátásokról, a beruházások akadozásáról és arról is, hogy lehet-e új esélye Európának. A beszélgetést 2025. május 9-én rögzítettük.

Ott gyengélkedik a kínai gazdaság, ahol igazán fáj

Ott gyengélkedik a kínai gazdaság, ahol igazán fáj

Felemás adatok jellemzik a kínai gazdaság áprilisi teljesítményét – számolt be róla a Reuters és az ING. Bár az ipari termelés felülmúlta a várakozásokat, a kiskereskedelmi forgalom és az állóeszköz-beruházás lassulása továbbra is jelentős bizonytalanságról tanúskodik. Úgy tűnik, a kormány hiába igyekszik élénkíteni a belső fogyasztást új motort adva a gazdasági növekedésnek: az oldalazó ingatlanpiac és a kiskereskedelmi forgalom legújabb adatai arról árulkodnak, hogy a növekedési modell átállása továbbra is várat magára. A Trumppal kötött vámmegállapodás és az állami gazdaságösztönző lépések ugyan rövid távon enyhítik a kínai gazdaságra nehezedő nyomást, tartós áttörés a fogyasztói bizalom erősítésével és a bizonytalanság csökkentésével érhető el.

Hatalmas összeomlás felé menetel az Egyesült Államok?

Hatalmas összeomlás felé menetel az Egyesült Államok?

Az amerikai gazdaság kivételessége hosszú ideje töretlen volt, ám Donald Trump elnöksége alatt olyan politikai és intézményi változások indultak el, amelyek figyelmeztető jelek lehetnek. A piacok már rövid távon is reagáltak, jelezve a befektetők növekvő aggodalmát. Bár azóta részben helyreállt az árfolyam, a magas volatilitás és a hosszabb távú kockázatok fennmaradtak. A kutatási források megnyirbálása, a bevándorlásellenes politika, az önkényes kereskedelmi intézkedések és a jogállamiság eróziója pedig tartósan is alááshatják az amerikai gazdaság innovációs és növekedési képességét. Itt van az amerikai kivételesség vége?

Részben visszacsinálják a Brexitet a britek, hétfőn jön a bejelentés

Részben visszacsinálják a Brexitet a britek, hétfőn jön a bejelentés

Egy olyan megállapodást fog kötni hétfőn Keir Starmer brit miniszterelnök, amely legalább három területen erősíti az ország együttműködését az Európai Unióval a Brexit utáni időszakban – derült ki a brit miniszterelnöki hivatal szombat éjjeli közléséből. A megállapodás egyik része a brit élelmiszeripari cégek helyzetét javíthatja majd az uniós piacokon, a másik a határátlépés megkönnyítését célozza, a harmadik pedig az ifjúsági mobilitás kérdését javíthatja, de egyelőre a hivatal csak nagyon szűkszavú jelzéseket tett, így nem tudni a pontos részleteket.

Trump kész Kínába utazni, hogy tárgyaljon a kínai elnökkel

Trump kész Kínába utazni, hogy tárgyaljon a kínai elnökkel

Donald Trump kész személyesen Kínába látogatni, hogy Hszi Csin-pinggel tárgyaljon külpolitikai és gazdasági kérdésekről. Ez az újabb jelzés a két ország közötti feszültségek enyhítésére tett erőfeszítésekről szól, írja a Bloomberg.

200 milliárdos bejelentést tett Trump

200 milliárdos bejelentést tett Trump

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön több mint 200 milliárd dollár értékű megállapodást jelentett be az Egyesült Államok és az Egyesült Arab Emírségek között.

Világbotrány az élelmiszerpazarlás, de a változás a konyhánkban kezdődik

Világbotrány az élelmiszerpazarlás, de a változás a konyhánkban kezdődik

Az élelmiszerpazarlás mára a világ egyik legégetőbb problémájává vált. Európában például évente nagyjából 60 millió tonna élelmiszer kerül a szemétbe, ami egy főre vetítve nagyjából 132 kilogrammnyi pazarlást jelent. Mindez azért is különösen aggályos, mert jelenleg az Európai Unió területén 55 millió ember szenved az elégtelen táplálkozástól, sőt félő, hogy ez a szám az elmúlt időszakban tapasztalt társadalmi, gazdasági és éghajlati krízisek miatt csak még tovább nőhet. Hogy mi vezetett idáig és mire volna szükség a változáshoz, arról beszélt az Alapvetés podcast műsorában Lippai Laura, a Maradék nélkül program munkatársa és Perepelica Kirill, a Munch társalapítója.

A Nasdaq húzta Amerikát

A Nasdaq húzta Amerikát

Komoly csapkodást láthatunk mostanában a világ tőzsdéin, elsősorban az amerikai vámokkal kapcsolatos bejelentések és az inflációs adatok befolyásolják a hangulatot. Ma fontos makrogazdasági eseményre nem igazán lehet számítani, a piac szereplők már a holnapi euróövezeti és amerikai inflációs közlésekre várnak, de még Jerome Powell, az amerikai jegybank elnöke is beszédet mond holnap, ami fontos lehet a monetáris politika kilátásait illetően. Ami pedig a konkrét mai elmozdulásokat illeti, Ázsiában kifejezetten jó hangulatú kereskedést láthattunk, Európában azonban a kezdeti iránykeresést lefordulás követte a tőzsdéken, míg Amerikában a Nasdaq vezetésével többnyire emelkedést láthattunk.

A magyar tőzsde jócskán felülteljesített szerdán, elsősorban a Magyar Telekomnak köszönhetően, amely reggel a  vártnál erősebb első negyedéves számokat közölt. A BUX után az OTP is új történelmi csúcson zárt.

Varga Mihály elárulta, mit tervez az MNB a magyar tőzsdével

Varga Mihály elárulta, mit tervez az MNB a magyar tőzsdével

A Magyar Nemzeti Bank új vezetésének kiemelt célja, hogy a magyar vállalkozások tőkeellátását a jövőben egyre fejlettebb, likvid és átlátható tőkepiac segítse – jelentette ki Varga Mihály a Budapesti Értéktőzsde kereskedésindító csengetését követően. A jegybankelnök felhívta a figyelmet: a célok elérése érdekében az MNB erősíteni kívánja a magyar tőzsde regionális szerepét és az uniós tőkepiacok egységesítésére vonatkozó törekvéseket.

Szárnyal a faktoring Magyarországon, rekordnövekedéssel indult az év a vállalati finanszírozásban

Szárnyal a faktoring Magyarországon, rekordnövekedéssel indult az év a vállalati finanszírozásban

Továbbra is elképesztő ütemben növekszik a magyar faktoringpiac: 2025 első negyedévében a finanszírozási volumen elérte a 486 milliárd forintot, ami 41%-kal haladja meg az előző év azonos időszakát - közölte a Magyar Faktoring Szövetség, amely új vezetőséget választott - a szektor szakmai jövőjét meghatározó személyi változásokkal.

Nincs akadály a Fed előtt, csökkent az amerikai infláció

Nincs akadály a Fed előtt, csökkent az amerikai infláció

Csökkent az amerikai infláció, amire az előretekintő bizalmi indexek és konjunktúra indikátorok alapján kevesen számítottak. Az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek enyhülésével a gazdaságpolitikai bizonytalanság csökkent, miközben a vártnál jobb infláció kényelmes helyzetbe hozhatja az amerikai jegybankot.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

OSZAR »