
A legfontosabb paraméterek, amiket tudunk
A jövő évi büdzsé legfontosabb számai:
- Hiánycél: 3,7% a GDP arányában
- Infláció: 3,6%
- GDP-növekedés: 4,1%
- Államadósság: 72,3%
- 400 forint körüli euróárfolyammal tervezték a 2026-os költségvetést.
- 13%-os minimálbéremelés.
Nagy Márton: ez háborúellenes költségvetés
A kormány elfogadta a 2026-os költségvetést és a mai nappal átadja a parlamentnek - kezdte beszédét a miniszter, aki szerint a legfontosabb kérdés az, hogy Ukrajnába megy-e a költségvetési pénz.
Nem Ukrajnára, hanem a magyar családokra költi a költségvetés a forrásokat.
Ezért háborúellenes a költségvetés
- húzta alá. Kiemelte: a családokra 4800 milliárd forintot költ a kormány, ehhez jön még a 800 milliárd forintnyi rezsicsökkentési kiadás. Majd sorolta a miniszter:
- 2026-ban 320 milliárd forint lesz a 2 és 3 gyermekes anyák szja-mentessége.
- 290 milliárd forint lesz jövőre a családi adókedvezmény duplázása.
- A nyugdíjakra tervezett kifizetés tartalmazza az év elejei emelést, a 13. havi nyugdíjat és a nyugdíjprémiumot is.
Az iparűzési adó növekményéből 100 milliárd forinttal többet kapnak az érintett önkormányzatok.
Összességében 1600 milliárd forint értékben kezdődnek állam beruházások, vagy valósulnak meg - tette hozzá.
A védelmi kiadások aránya meghaladja a GDP 2%-át, ami nominálisan 2016 milliárd forintot jelent.
Tartalékok és célok
Nagy Márton a Portfolio kérdésére válaszolva kifejtette, hogy a kormány is látja, hogy az első negyedéves gazdasági növekedés a piaci és kormányzati várakozásoknál is gyengébb lett, és
az idei 2,5%-os, valamint a jövőre tervezett 4,1%-os GDP-növekedési előrejelzést lefelé mutató kockázatok övezik.
Elmondása szerint ismételten nem szükséges revideálni a várakozásokat, negyedévente ezt elegendő megtenni, és a rosszabb növekedésből fakadó kockázatokat a magasabb általános tartalékkal kívánja kezelni a kormány. Ezért emelte fel 50 milliárd forintról 192 milliárd forintra az általános tartalék szintjén az NGM. Azt is hozzátette ugyanakkor, hogy nem mindegy, hogy mitől lesz kisebb a gazdasági növekedés, milyen annak a szerkezete. Ha a fogyasztás lenne a vártnál alacsonyabb, akkor az jobban megütné a miniszter szerint a költségvetést, de most nem ez a helyzet, ezért a GDP-arányosan 0,2%-os általános tartalék elegendő lesz.
Egy másik kérdésre úgy fogalmazott, hogy Orbán Viktor azt kérte tőle a vártnál rosszabb gazdasági növekedési adatok után, hogy küzdjön keményebben. A miniszter elmondása szerint minden tőle telhetőt a legjobb tudása szerint megtesz.
Lapunk kérdésére, hogy a védelmi kiadások mentesítési záradékával kapcsolatban milyen mozgástérhez jut jövőre a költségvetés, Nagy Márton kifejtette: a GDP arányában 1,5%-ról beszélünk, és ennek van egy generális mozgástere és egy védelmi kiadási mozgástere. A generális mozgásteret így lehet kalkulálni: 2021-ről 2024-re mennyivel emelkedtek meg a védelmi kiadások. Ez Magyarországon 1,1%-ról 1,9%-ra emelkedett, ami 0,8-0,9 százalékpontos mozgásteret jelent. Azt mondja az EU, hogy a tagállamok a védelmi kiadásokra ilyen mértékű emelést hajtottak végre és ezért elvették más céloktól a kiadásokat, ezért ezt generális mozgástérként visszaadja a tagállamoknak. A másik lába a védelmi kiadási mozgástér, az azonban egyelőre nem ismert, hogy mi lesz ennek a pontos definíciója, az EU újat alkot, vagy a szűkebb NATO értelmezést alkalmazza. Nem kizárt, hogy az infrastrukturális beruházásokat is el lehet számolni ezen a soron, így például útépítést, vagy energiahálózat-beruházásokat, és a védelmi ipar sincs a védelmi kiadások közé beszámolva - magyarázta a miniszter.
Elmondása szerint jelentős védelmi kiadások kerülhetnek felhasználásra jövő évben, de akár már 2025-ben is.
Azt is hozzátette érdeklődésünkre, hogy ha ezt rávetítjük a 2026-os költségvetésre és a 3,7%-os hiánycélra, akkor 0,6-07%-os mozgástér maradhat a védelemre. Hangoztatta, hogy jövőre csökkenni fog a költségvetési deficit, de elismerte, hogy az eredeti céloknál (2,9%) magasabb lesz a deficit.
Fontosnak tartotta azt is megemlíteni a miniszter, hogy nem feltétlenül kell ezt a mozgásteret elkölteni, megnyílhat a lehetőség a hiány csökkentésére is jövőre.
Az erősebb árfolyamnak örülnék
- ismételte meg korábbi kijelentését a miniszter.
Ha kell, ősszel hozzá lehet nyúlni a jövő évi költségvetéshez, de a tartalékok növelésével és a védelmi kiadásokból fakadó tartalékokkal ezt akarja a kormány elkerülni. A korai költségvetés stabilitást hoz - érvelt a nyári költségvetés elfogadás mellett a miniszter.
A Költségvetési Tanács "by nature" pesszimista, ez természetes. A növekedés tekintetében nem kell most újraszámolni a költségvetést, a makropályát újraszámoljuk majd a nyáron, de még nem tudhatjuk, hogy a vámháborús kérdéskör milyen hatást fejt ki a magyar gazdaságra - mondta a miniszter, utalva arra, hogy a KT miért hangsúlyozza ilyen mértékben a kockázatokat.
Árrésstop az ingatlanpiacon?
Nagy Márton érdekes ötletnek nevezte az elmúlt napokban a sajtóban megjelent felvetéseket az árrésstop építőiparra és kivitelezésre történő kiterjesztéséről.
Nem dolgozunk ilyenfajta javaslaton
- szögezte le a tárcavezető.
Már lezárt perek is újranyithatnak, de ez az ügy a bíróságra tartozik - kommentálta a legutóbbi devizahiteles híreket Nagy Márton. Szerinte az a kérdés, hogy a bankok előzetesen tájékoztatták-e a lakosságot a kockázatokról, ami a kamatokból és az árfolyamokból eredt.
Inflációs számok
A májusi infláción 4% körül lehet, az élelmiszerinfláció 5-5,5% körül ismertetése szerint. Várakozása szerint június-júliusra 4% alá mehet az élelmiszerinfláció.
A kormány célja, hogy az infláció 3-4% között legyen, az élelmiszerinfláció pedig 5% alá kerüljön.
A kormány dönt arról, hogy fennmarad-e az árrésstop május vége után. A miniszter értelmezése szerint ez attól függ, hogy 5% alá kerül-e az élelmiszerinfláció. De azonnali kivezetés sem életszerű, mert a cél a tartós infláció csökkentés a kormány részéről. Ezért el akarja kerülni a kormány, hogy a kivezetés esetén visszaemelkedjenek az árak és így az infláció - magyarázta.
Extraprofitadók
Hernádi Zsolt Mol-elnök és Csányi Sándor OTP-elnök elmúlt hetekben megfogalmazott kritikájára, miszerint az érintett cégek magas különadókat fizetnek Magyarországon, Nagy Márton kijelentette:
ők nem a kormány tagjai, a kormány másképp gondolkodik.
Bár kisebb mint 2022-ben az extraprofit, de létezik - húzta alá a miniszter, miért indokolt az extraprpfitadók fenntartása jövőre is.
A biztosítókkal kapcsolatos árszabályozás ügye is előkerült a sajtótájékoztatón. Nagy Márton elmondása szerint amióta a biztosítók megtudták, hogy a kormány felléphet velük szemben a pénzügyi szabályozás eszközével, azóta kapott olyan üzeneteket a kormány, hogy mégiscsak nyitottak az önkéntes árkorlátozás alkalmazására. Ezért várom a biztosítók képviselőjét - mondta.
Ha az önkéntes vállalásban az szerepel például, hogy nem emelkednek a lakásbiztosítási díjak, akkor amikor a kormány dönteni fog az ügyben, akkor amellett érvelek majd, hogy fogadjuk el a biztosítók önkéntes vállalásait, mert úgy látom egyelőre, hogy a biztosítók reagáltak a hírre - fejtette ki a miniszter.
A lakosság, vagyis választók mindenek előtt
A parlamenti választások évének költségvetésében az NGM a lakosságot érintő kifizetések, adócsökkentések jelentőségét hangsúlyozta a sajtótájékoztatón kiadott anyagában. Érdekes olvasni, hogy olyan tételeket is ide sorol a minisztérium, ami törvényi kötelelezettség (nyugdíjemelés, nyugdíjkorrekció, vagy 13. havi nyugdíj), vagy az állampapír-befektetések után járó kamatkifizetés.
2025-ben ez várható a lakosság számára közvetlenül:
- emelt családi kedvezményt először vonhatják le az adóból, 2025 augusztusban jelentkezik, összeg 80 milliárd frint
- az anyák először kapják kézhez az szja mentes csed-et, gyed-et, 2025 augusztus, 10 milliárd forintba kerül a költségvetésnek
- 3 gyermekes anyák először kapják kézhez az szja mentes fizetésüket, 2025 novemberében jelentkezik, 50 milliárd forintos hatással.
- nyugdíjasok ÁFA-kompenzációja, 2025 nyarán/őszén lesz érezhető az érintetteknél, 75-85 milliárd forint értékben
Ezek teljes összege 215-225 milliárd forint az NGM összesítése szerint.
További támogatás-növekmény még idén a nyugdíjasok kompenzációja, ami 91 milliárd forintba kerül. Vagyis a teljes lakosságot érintő extra kifizetés a minisztérium összesítése szerint még az idei évben 306-316 milliárd forint.
2026-ban ez várható a lakosság számára közvetlenül:
- emelt családi kedvezmény második lépcsője, 2026 februártól esedékes, 290 milliárd forintos hatással
- folytatódik az szja mentes csed és gyed, 2026 teljes egészében, 15 milliárd forintos hatás
- folytatódik a 3 gyermekes anyák szja mentessége, 2026 teljes egésze, 200 milliárd forintos hatás
- 40 év alatti 2 gyermekes anyák először kapják kézhez az szja mentes fizetésüket, 2026 februártól érvényes, 120 milliárd forint összegben
- minden 1 gyermekes, 30 év alatti anya először kapja kézhez szja mentes fizetését, 2026 februártól érvényes, 10 milliárd forintos hatás
- 13. havi nyugdíjak kifizetése, 2026 februárjában érvényes, 586 milliárd forint értékben
- lakossági állampapírokra járó kamatok kifizetésre kerülnek, 2026 első felében várható a nagyobb hányad (59%), 807 milliárd forint a teljes összeg.
Ezen kifizetések együttes összege 2026-ban 1221 milliárd forint lesz az NGM összesítése szerint.
A jövőre esedékes támogatásnövekményeket is ismerteti a szaktárca.
- igazságügyi illetményemelés, év elejétől, 53 milliárd forint
- pedagógusok emelt bére, év elejétől, 156 milliárd forint
- köztisztviselői illetményemelés a 10 ezer lakos alatti hivatalt fenntartó önkormányzatoknál, év elejétől, 25 milliárd forint
- nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások év eleji emelése, 3,6%-kal, év elejétől, 261 milliárd forint értékben
- fegyverpénz kifizetése, 2026 februárban, 456 milliárd forint értékben
Az NGM összesítése szerint ez a fajta kifizetés 2026-ban összesen a 2979 milliárd forintot éri majd el.
Várható ütemezés
Kövér László házelnök szerint ez a menetrend várható:
- Május 16. fejezeti kötetek
- Május 20. általános vita, május 23-ig
- Május 22-ig lehet a képviselői módosító javaslatokat benyújtani
- részletes vita május 30-ig
- törvényalkotási bizottság módosító javaslatok összegzése június 4-5-ig, egységes költségvetési javaslat június 9-ig,
- június 10-én dönt a bizottság az összegző módosító javaslatokról
- június 16-án zárószavazás a Parlamentben
Vannak itt kockázatok
A jövő évi költségvetésről tegnap megjelent cikkünkben írtunk részletesen, miután vasárnap késő este megjelent a Költségvetési Tanács véleménye a 2026-os büdzséről.
A KT egyik legfőbb kritikája az volt, hogy a betervezett 50 milliárd forintos általános tartalék nagyon alacsony, ezért azt javasolták a kormánynak, hogy növelje azt.
A kormány nagyon gyorsan reagált erre a kritikára, ugyanis a költségvetésért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium hétfő reggel bejelentette, hogy
a Rendkívüli Kormányzati Intézkedések előirányzatát 50 milliárd forintról 192 milliárd forintra növeli.
A KT a következő kockázatokat azonosította:
- A 2026. évi tervezettől elmaradó gazdasági növekedés mérsékelné a költségvetés adóbevételeit.
- A 2025. évi gazdasági növekedésre és a 2025. évi költségvetés teljesülésére vonatkozó lefelé mutató kockázatok bekövetkezése a bázishatáson keresztül szintén hatással vannak a 2026-os teljesítésre.
- Az uniós források elérhetőségét övező, továbbra is fennálló bizonytalanság hatására a Helyreállítási és Ellenállóképességi Alapból, valamint a 2021-2027-es kohéziós forrásokból származó bevételek előirányzattól elmaradó szintje változatlan kiadások mellett növelné a pénzforgalmi hiányt.
- Az állami vagyon növelését szolgáló tartalék – felülről nyitott – előirányzata. Ez a szabályozás azonban kockázatot jelent a törvényjavaslat tervezetében szereplő államadósság csökkenés teljesülésére nézve, ugyanis lehetővé teszi, hogy a Kormány az állami vagyon növelését szolgáló évközi kiadásokkal nagyrészben kitöltse a 2025. évi várható és a 2026. évi tervezett államadósság-mutató közötti, a GDP 0,8 százalékának megfelelő mozgásteret.
- Ugyanez a kockázat merül fel a védelmi tartalék új kiadási sor kapcsán is.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Balogh Zoltán
Berobbant az új csalási mód – Mutatjuk, mire kell figyelni
A vámok felkeltették a bűnözők figyelmét.
Zelenszkij is megszólalt: Putyin mellett az EU-nak és az USA-nak is ott kell lennie a tűzszüneti tárgyaláson
Az ukrán elnök jelezte, eltökélt a sikeres tárgyalások mellett.
A Kreml gyakorlatilag azonnal meghazudtolta Trumpot a tűzszüneti tárgyalásokról
Moszkva szerint az amerikai–orosz kereskedelmi megállapodásokról volt szó.
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek
A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal
Kevesebb gyerekkel is, többel is élni fog az emberiség
A mai fiúk tényleg cukik (they are so cute!), minden érdekli őket, de valójában semmi se. Legkevésbé, hogy feleségük és családjuk legyen. Félszegek, rettegnek, hogy...
The post Kevesebb gyerek
A nagyvállalatok árnyoldala: fenntarthatóság vagy megtévesztés?
Szabályozó előírás, fogyasztói elvárás, marketingeszköz: a fogyasztói termékek egyre nagyobb részénél kerül elő a \"zöldítés\". De több ismert márka és nagyvállalat gyakorlatában ta
Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre Miért utasítanak el a bankok? Ingatlanvásárláskor gyakori, hog
Megverik az inflációt a magyar befektetési alapok?
A kérdés és a blog témája alapján úgy tűnhet, hogy a válasz egyértelműen nem lesz. Meglepú módon jobb a helyzet, mint gondoltam, de a jó nem ilyen. Persze okozhatta ezt az utóbbi 10+ év ré

Vállalatvezetők a célkeresztben: így védheti meg magát egy jó D&O biztosítással (x)
A munkahelyi mentális jóllét fesztiválja (x)

- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Miért ruháznának be a cégek, ha nincs kereslet?
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
Stipsicz András matematikus nyerte az idei Bolyai-díjat
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.