Nagy megszorításról döntött a magyar kormány
Gazdaság

Nagy megszorításról döntött a magyar kormány

Portfolio
A kormány egy hétfő este kihirdetett döntésében elrendelte, hogy idén az állami társaságoknak 5%-kal kell lefaragniuk a személyi jellegű ráfordításaikat a 2024-es összegekhez képest (kivéve 30 cégnek). Vagyis az állam már nem csak a központi költségvetésben keresi a spórolási lehetőségeket, hanem ezt általánosabban terjeszti ki az állam más szereplőire is.

Az állami tulajdonú gazdasági társaságok esetén is követendő példa, hogy erőforrásaikkal a lehetőségek szerint a leghatékonyabban és leginkább költségtakarékos módon gazdálkodjanak. Ezért a költségek megtakarítását vizsgálják a tulajdonosi joggyakorlók - olvasható Magyar Közlöny hétfő este megjelent számában kihirdetett rendelet magyarázatában.

A kormányrendelet az állami tulajdonú gazdasági társaságok tekintetében megtakarítási intézkedés elrendeléséről címet viseli. Ebben a kabinet a háborús inflációt és a környező országokban dúló fegyveres konfliktusokat említi meg, mint olyan tényezők, amelyek miatt alkalmazkodásra kényszerülnek a társaságok Magyarországon.

A rendelet lényege, hogy a közvetlenül vagy közvetetten 100%-os állami tulajdonú gazdasági társaságnak

megtakarítást kell elérni a 2025. év során elsősorban a személyi jellegű ráfordításai terhére.

A kormány döntése a megtakarítás konkrét mértékéről is szól, ugyanis kimondja, hogy a megtakarítás mértéke legalább a társaságok 2024. évi számviteli beszámolója szerinti személyi jellegű ráfordítások 5%-ának 6 hónapra eső időarányos részével megegyező összeg.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tavalyi egész éves személyi jellegű ráfordítás 5%-át kell venni kiindulásképp, majd azt 6 hónapra időírányosítani, vagyis lefelezni. A rendelet nem részletezi, hogy miért van szükség az időarányosításra, de feltételezhető, hogy a kormány a 2. félévben akar érezhető megtakarítást elérni az állami cégeknél.

Egy ilyen típusú takarékossági intézkedés egyáltalán nem szokatlan. Ebből a hétfői Magyar Közlönyből derül ki, hogy a 216/2024. (VII. 31.) kormányrendelet is lényegében erről szólt tavaly, ezt most vonta vissza a kormány. Az alig egy éve kihirdetett kormánydöntés ugyanezt írta elő az állami cégeknek, pontosabben így hangzott ez: a megtakarítás mértéke a társaságok 2023. évi számviteli beszámolója szerinti személyi jellegű ráfordítások 5%-ának 4 hónapra eső időarányos részével megegyező összeg.

Részletes előírások

Arról nem szól a rendelet, hogy ezt a bérek csökkentésével és/vagy a létszám csökkentésével kell a vállalatoknak megvalósítaniuk.

A kormány tagja az egyes Társaságokra jutó megtakarítási összeget e rendelet hatálybalépését követő 15 napon belül határozza meg - teszik hozzá.

Az egyes kormánytagok a hozzá tartozó fejezet vonatkozásában eltérhetnek ettől a mértéktől, azzal, hogy a fejezetbe tartozó, tulajdonosi joggyakorlása alatt álló Társaságok együttes megtakarítási kötelezettségének ez esetben is el kell érnie a tulajdonosi joggyakorlása alatt álló társaságok 2024. évi számviteli beszámolója szerinti személyi jellegű ráfordítások 5%-ának 6 hónapra eső időarányos részével megegyező összeget.

A kormány tagja a Társaságok egyenkénti és együttes megtakarítási kötelezettségeiről döntését követő 15 napon belül írásban tájékoztatja az államháztartásért felelős minisztert és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt.

Az érintettek a megtakarításuk összegét a megtakarítás évének december 15. napjáig kötelesek befizetni a központi költségvetés javára a Magyar Államkincstár által vezetett „Gazdasági társaságok megtakarításai” megnevezésű, 10032000-01200021-09060032 számú számlára - szól a rendelet.

Komoly feltételeket is szabott a kormány az érintett cégeknek.

  • A társaságok a befizetési kötelezettségüket hitel, kölcsön felhasználásával nem teljesíthetik.
  • Az érintettek a befizetési kötelezettségüket az ott előírt határidőben nem teljesítik, a fennmaradó összeg kétszeresét kötelesek megtakarítani, és befizetni a központi költségvetés javára a 2026. évben.

Az e rendelet szerinti megtakarítás befizetését a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal ellenőrzi - áll a kormány döntésében.

A kormányrendelet érdekessége továbbá a melléklete, amelyben a kormány 30 társaságot sorol fel, amelyeket nem érint a fentebb részletezett megszorítás. Ezen a ponton az is kiderül a dokumentumból, hogy a lenti 30 cégen kívül nem kell alkalmazni a megtakarító intézkedéseket a Magyar Nemzeti Bankra, valamint annak a közvetlenül és közvetetten a többségi befolyása alatt álló gazdasági társaságokra, az Országgyűlés Hivatala tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó gazdasági társaságokra, az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 42/A. §-a alapján kivezetésre szánt állami vagyoni körbe tartozó gazdasági társaságokra.

Az állami megtakarítási intézkedésben nem érintett állami tulajdonú cégek
  társaság neve
1 MVM Energetika Zártkörűen Működő Részvénytársaság, valamint annak konszolidációs körébe tartozó társaságok
2 Általános Vagyonkezelő Korlátolt Felelősségű Társaság
3 Biogáz Tatabánya Korlátolt Felelősségű Társaság
4 Napraforco-Operation Korlátolt Felelősségű Társaság
5 Nemzeti Vízművek Zártkörűen Működő Részvénytársaság
6 NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság
7 NRG Finance Korlátolt Felelősségű Társaság
8 Polgári Termikus Hulladékhasznosító Erőmű Korlátolt Felelősségű Társaság
9 Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
10 Zöldfok-Sió Településgazdálkodási Zártkörűen Működő Részvénytársaság
11 MÁV Személyszállítási Zártkörűen Működő Részvénytársaság
12 MÁV Magyar Államvasutak Zártkörűen Működő Részvénytársaság
13 Magyar Posta Zártkörűen Működő Részvénytársaság
14 Magyar Posta Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság
15 Magyar Posta Ingatlankezelő Korlátolt Felelősségű Társaság
16 Díjbeszedő Holding Zártkörűen Működő Részvénytársaság
17 Díjnet Zártkörűen Működő Részvénytársaság
18 MPSoft Informatikai Zártkörűen Működő Részvénytársaság
19 Posta Paletta Zártkörűen Működő Részvénytársaság
20 Postaautó Duna Gépjármű-kereskedelmi és Szolgáltató Zártkörűen Működő Társaság
21 EPDB Nyomtatási Központ Zártkörűen Működő Részvénytársaság
22 Díjbeszedő Faktorház Zártkörűen Működő Részvénytársaság
23 Postaflotta Korlátolt Felelősségű Társaság
24 Magyar Posta Biztosító Zártkörűen Működő Részvénytársaság
25 Magyar Posta Életbiztosító Zártkörűen Működő Részvénytársaság
26 Büntetés-Végrehajtás Országos Parancsnoksága tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó társaságok
27 Magyar Rádió Művészeti Együttesei Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
28 N.S. MÉDIA ÉS VAGYONKEZELŐ Korlátolt Felelősségű Társaság
29 Magyar Bormarketing Ügynökség Zártkörűen Működő Részvénytársaság
30 Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság 
Forrás: kormányrendelet, Portfolio

Miért van erre szükség?

Pár héttel ezelőtt részletesen beszámoltunk arról, hogy elcsúszásban van a 2025-ös költségvetés, nem véletlen, hogy a kormány nemrégiben döntött az idei költségvetési hiány megemeléséről. A pénzforgalmi szemléletű hiánycél 651 milliárd forinttal növekedett, közben a parlament által tavaly elfogadott idei eredményszemléletű GDP-arányos hiánycél 3,7%-ról 4,1%-ra emelkedett, igaz ezt a kormány sehol sem vezette át hivatalosan a papírokon.

Az idei költségvetés elcsúszásának egyik szomorú következménye, hogy 2025-ben várhatóan emelkedik a GDP-arányos államadósság. Friss előrejelzésében jutott erre a következtetésre a Magyar Nemzeti Bank elemzői stábja.

A másik lényeges következménye, hogy az időközben nyáron elfogadott 2026-os költségvetés is nagyon ingatag lábakra épül emiatt.

Korábban már ismert volt Kisgergely Kornél államháztartásért felelős államtitkár Portfolio-nak adott interjújából, hogy a kormány zárolásokat hajtott végre a központi költségvetésben az idei büdzséfolyamatok kordában tartása végett, és most úgy tűnik, újabb lépéssel igyekszik kontrollálni az elcsúszásban lévő költségvetést.

Címlapkép: A kormány Gazdasági Kabinetjének június 30-i ülése Forrása: Nagy Márton Facebook-oldala

Holdblog

A Klubvébé lehet az új Szuperliga

Javában zajlik a 2025-ös, lényegében kísérleti Klubvilágbajnokság az Egyesült Államokban. A látottak inkább kevesebb, mint több meglepetéssel szolgálnak, de lehet, hogy van valami, amiről

KonyhaKontrolling

Új bróker a magyar piacon - XTB

Talán kevesen tudják, de az XTB eddig csupán CFD platform volt Magyarországon (más országokban végzett klasszikus bróker tevékenységeket is). Éppen ezért én sem írtam róluk soha . Múlt hét

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Díjmentes online előadás

Kereskedés külföldi részvényekkel

Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Sustainable World 2025
2025. szeptember 4.
REA SUMMIT 2025 – Powered by Pénzcentrum
2025. szeptember 17.
Portfolio Future of Finance 2025
2025. szeptember 18.
Portfolio Private Health Forum 2025
2025. szeptember 30.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
OSZAR »