Brüsszel már nem kertel, csőre töltött pisztolyt tesznek ki az asztalra
Uniós források

Brüsszel már nem kertel, csőre töltött pisztolyt tesznek ki az asztalra

Portfolio
Donald Trump amerikai elnök továbbra is vámháborúval fenyegeti Európát, de az Európai Unió ezúttal nem hátrál meg. Brüsszel kemény feltételekkel küldi Washingtonba tárgyalóküldöttségét, miközben egyre többen állítják: az USA szenvedne a legtöbbet, még akkor is, ha az EU nem válaszolna. A Paris School of Economics friss modelljei szerint az amerikai export akár felére is zuhanhat, míg az uniós gazdaság szinte sértetlenül átvészelné a válságot. Az EU most nemcsak a vámokról tárgyal, hanem arról is, milyen világkereskedelmi rend következik Trump után. A tét: visszatér-e a szabályokon alapuló multilateralizmus, vagy marad az elnöki zsarolás korszaka.

Július 9. a határidő. Donald Trump amerikai elnök ekkor dönthet arról, hogy a jelenlegi 10 százalékos alapvámokat 20, vagy akár 50 százalékra emeli az Európai Unióval szemben. A szembenállás kockázata óriási, de az igazi kérdés már nem az, hogy ki nyer egy vámháborút – hanem az, hogy ki szenved benne kevesebbet. 

A Paris School of Economics modelljei szerint a válasz meglepetésre az, hogy az Európai Unió – még akkor is, ha nem lép vissza.

Részben ez a kiindulópontja annak az új gazdaságpolitikai gondolkodásnak, amely Brüsszelt az utóbbi napokban váratlanul egységes és konfrontatív tárgyalási stratégiához vezette. A kulcsszereplő Maroš Šefčovič kereskedelmi biztos, akinek washingtoni útjára már úgy adtak útravalót az uniós tagállamok nagykövetei, hogy nem kérdés többé a kemény fellépés.

Az üzenet világos: ha az USA valóban emeli a vámtarifákat, az EU-nak nem muszáj válaszolnia ahhoz, hogy győztesen kerüljön ki a konfliktusból.

Még egyezségre próbálnak jutni

Ezzel együtt Brüsszel még nem adja fel a tárgyalásokat, de már egy keményebb hangvételű ajánlattal érkezik Maroš Šefčovič uniós kereskedelmi biztos Washingtonba. Egy kétoldalas „elvi megállapodás” tervezetét viszi, amelynek célja, hogy azonnali vámcsökkentéseket érjen el az Egyesült Államok részéről – különösen az autókra és autóalkatrészekre kivetett 25%-os, valamint az acél- és alumíniumimportra vonatkozó 50%-os vámok esetében. 

Az Európai Unió – a jelenlegi tárgyalási pozíció szerint – elfogadja, hogy az Egyesült Államok fenntartson egy 10 százalékos alapvámot az uniós import egy részére, ha cserébe a magasabb tételeket Trump elengedi.

Emellett abban is engedményt tesznek, hogy a megállapodás ne csak az árukereskedelemre vonatkozzon, hanem a nem vámjellegű akadályok – például digitális szabályozás, élelmiszer- és termékbiztonsági sztenderdek – terén is kölcsönös elköteleződést hozzon. Az EU elvárása, hogy a vámkedvezmények már július 9-től életbe lépjenek, és a megállapodás kiterjedjen a gyógyszerekre, félvezetőkre, repülőgép-alkatrészekre és orvostechnikai eszközökre is, amelyeket az USA jelenleg még csak vizsgál, de bármikor extra vámokkal sújthat.

Felbátorodtak, mert megtehetik?

A francia i-MIP kutatóintézet – a Paris School of Economics és a Cepremap közös projektje – által készített friss modellezés szerint az Egyesült Államok akár több mint 50 százalékkal is elveszítheti exportkapacitásait a következő években. A tanulmány két alapszcenáriót vizsgált: az egyikben nincsenek uniós vagy más partneri válaszintézkedések, a másikban arányos retorzióval válaszolnak a világkereskedelmi partnerek.

A legrosszabb eset az USA számára az, ha a többi ország visszavág – de a tanulmány szerint még visszacsapás nélkül is jelentős kárt szenvedne el. A francia kutatók becslése szerint ebben az esetben is legalább 24,5 százalékkal esne vissza az amerikai export értéke. Ha a bizonytalanság költségeit is beleszámítják, akkor ez az arány elérheti az 55,5 százalékot is – írja Les Echos.

A PSE megnézte, hogyan járna Franciaország, amely az amerikaikkal szemben maximum 2,4 százalékos visszaeséssel nézne szembe teljes exportját tekintve – még a legkedvezőtlenebb, retorzióval és magas bizonytalansággal sújtott forgatókönyvben is. Ha nem reagál, és csak a bizonytalanság marad, akkor ez az érték mindössze 0,65 százalék.

Ez az aszimmetria az, ami miatt Brüsszel az utóbbi napokban új, aktív taktikát választott. Az EU három fő célkitűzést fogalmazott meg:

  1. Az azonnali vámcsökkentések elérése. Az EU világossá tette: ha az USA valóban meg akar egyezni, akkor a vámcsökkentéseknek nem szeptembertől, hanem már július 9-től életbe kell lépniük. Brüsszel elutasítja azt az amerikai gyakorlatot, amely szerint a vámcsökkentéseket csak hetek vagy hónapok múlva hajtják végre – ahogy az a brit–amerikai megállapodás esetén történt.
  2. A „vörös vonalak” védelme. Ilyen a 25 százalékos autóipari vám, amit Trump már korábban kivetett, és az acél- és alumíniumvámok, amelyeket júniusban 50 százalékra emelt. Az autóipar különösen érzékeny téma: egy uniós diplomata szerint ez „vörös vonalat” jelent Brüsszel számára. Németország is egyértelműen jelezte, hogy az autóipari vámok gyors csökkentése a megállapodás előfeltétele.
  3. A technológiai és gyógyszeripari vámok megelőzése. Az EU célja, hogy az elvi megállapodás ne csak az iparcikkekről, hanem a nem vámjellegű akadályokról – például a digitális szabályozásról, termékbiztonsági sztenderdekről – is szóljon. Külön hangsúlyt kapnak a gyógyszerek, a félvezetők és a repülőgép-alkatrészek, amelyekre Trump egyelőre nem vetett ki extra vámot, de a listán szerepelnek.

Az Európai Bizottság új tárgyalási taktikája emiatt tehát három lábon áll: egyrészt az azonnaliság követelése, másrészt a legfontosabb ágazatok megvédése, harmadrészt pedig a stratégiai iparágak jövőbeli védelme. Ezzel párhuzamosan azonban az Európai Bizottság nem tett le a hosszabb távú geopolitikai újrarendeződésről sem.

Már nem annyira Washington a fő partner

Ursula von der Leyen bizottsági elnök – felismerve a Trump-féle kereskedelmi nyomásgyakorlás tartósságát – új külkereskedelmi stratégiát vázolt fel: „Viszlát Trump, helló Asia.”

Ahogy arról korábban írtunk, az EU készen áll arra, hogy szorosabb partnerséget alakítson ki a CPTPP szabadkereskedelmi blokkal – amely olyan országokat tömörít, mint Japán, Ausztrália, Kanada vagy Mexikó. Az EU-csúcson ezt a legtöbb tagállam teljes mellszélességgel támogatta.

Von der Leyen célja nem az, hogy az EU csatlakozzon a csoporthoz, hanem hogy egyfajta „híd” jöjjön létre a két blokk között.

Az első lépés egy „Standstill Agreement” lenne: kölcsönös vállalás arról, hogy egyik fél sem vezet be új korlátozásokat.

Ez erős üzenet lenne Washington felé – mutatva, hogy a világ többi része továbbra is a szabályokon alapuló multilateralizmus híve.

A színfalak mögött azonban még mindig nincs teljes egyetértés. Bár a tagállamok formálisan támogatták Šefčovič keményvonalas tárgyalási mandátumát, valójában mély különbségek húzódnak meg. Németország gyors alkuval csökkentené a vámokat, míg Franciaország hosszabb határidőt kér, hogy jobb megállapodást lehessen elérni. Ez az idő pedig vészesen fogy: július 9-ig alig több mint egy hét van hátra.

A Bizottság addig is előkészítette az esetleges ellenlépéseket: egy új, 95 milliárd eurós tarifacsomagot dolgoztak ki, amely 21 milliárd eurónyi amerikai importot érintene, főként a Republikánusok által uralt államokat célozva.

Ez a csomag ugyan készen áll, de végrehajtását július 14-ig felfüggesztették – ezzel is lehetőséget adva az amerikai félnek a megegyezésre.

A háttérben tehát két világkép ütközik. Az amerikai fél – ahogy egy washingtoni kereskedelmi jogász fogalmazott – nem klasszikus kereskedelmi tárgyalásnak tekinti ezt, hanem „a megadás feltételeinek letárgyalásának.” Az EU viszont ragaszkodik a normákhoz, és ahhoz az elképzeléshez, hogy a világkereskedelem nem lehet egyszemélyes diktátumok kérdése.

A Paris School of Economics elemzése azonban arra világíthat rá: még ha Trump erőt is demonstrál, a gazdasági realitások végül őt hozzák nehéz helyzetbe.

A bizonytalanság költsége, az exportpiacok elvesztése és a visszaható inflációs nyomás olyan mértékű lehet, hogy az USA végül többet veszít, mint amit bármilyen alkuval nyerhetne.

És éppen ez az EU stratégiájának lényege: nem az azonnali győzelem, hanem a strukturális állóképesség kell. „Egy vámháborúban az erősebb nem az, aki először üt, hanem aki a végén is állva marad” – fogalmazta ezt meg egy brüsszeli diplomata.

Címlapkép forrása: Dpa via Getty Images

KonyhaKontrolling

Nem TBSZ brókerek Magyarországon

Már több mint 3 éve írtam a TBSZ-t ajánló brókerekről, amelyeket érdemes használni. Időközben sajnos a TBSZ adózása megváltozott, ezért arra gondoltam, hogy megnézem, van-e érdemes nem TB

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Díjmentes online előadás

Kereskedés külföldi részvényekkel

Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Portfolio Sustainable World 2025
2025. szeptember 4.
REA SUMMIT 2025 – Powered by Pénzcentrum
2025. szeptember 17.
Portfolio Future of Finance 2025
2025. szeptember 18.
Portfolio Private Health Forum 2025
2025. szeptember 30.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
OSZAR »