A gazdasági szakértők szerint az infláció felgyorsulhat 2025 második felében, ahogy Donald Trump elnök vámintézkedései éreztetik hatásukat a fogyasztói árakban, írja az Investopedia.
Az Egyesült Államok 17 százalékos vámot helyezett kilátásba az Európai Unióból származó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékekre egy uniós diplomata pénteki közlése szerint.
Egyes uniós autógyártók és tagállamok olyan megállapodást szorgalmaznak az Egyesült Államokkal, amely vámkedvezményeket biztosítana az amerikai befektetések növelése fejében - írta meg a Bloomberg.
Pozitívan zárultak Thaiföld és az Egyesült Államok első miniszteri szintű vámtárgyalásai – közölte a thai pénzügyminiszter, aki szerint a következő napokban frissített ajánlattal állnak elő, hogy még a jövő heti határidő előtt megszülessen a megállapodás.
Egy készülő amerikai–svájci kereskedelmi egyezménytervezet szerint Svájc előnyös elbánást kaphat az Egyesült Államok gyógyszeripari vámvizsgálatai során – ez kulcsfontosságú lehet a svájci gazdaság számára, amelynek csaknem fele gyógyszereket exportál Amerikába.
Július 11-én szavaz az Európai Tanács az Európai Bizottság által a kínai lizingyártók ellen indított antidömping-eljárás keretében idén januárban bevezetett, 58,3 és 84,7 százalék közötti büntetővámról. A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása évente több százmillió eurós költségnövekedést okozhat az európai takarmánygyártóknak, így a lizin aktuális árától függően akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon, írja közleményében az UBM.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök bejelentette, hogy a július 9-i határidőig lehetetlen kidolgozni egy teljes EU–USA kereskedelmi megállapodást, ezért a felek egy kevésbé részletes, „elvi megállapodásra” törekednek. A tárgyalások célja, hogy elkerüljék Donald Trump által kilátásba helyezett, akár 50 százalékos vámemeléseket az uniós árukra – számolt be a Financial Times.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy péntektől kezdve leveleket küldenek a kereskedelmi partnereknek az egyoldalúan meghatározott vámtarifákról, amelyeket augusztus 1-jétől kell majd fizetniük - írta a Bloomberg.
Donald Trump amerikai elnök szerdán bejelentette, hogy kereskedelmi megegyezésre jutottak Vietnámmal. A délkelet-ázsiai ország ugyan megúszta a 46%-os büntetővámot, de a 20%-os teher és a teljes importvám eltörlése olyan kompromisszum, ami intő jel azoknak az országoknak, akik még kereskedelmi tárgyalásokat folytatnak az Egyesült Államokkal.
Az amerikai vámbevételek 2025 első félévében rekordot döntöttek, a tavalyi összeg több mint kétszeresét hozva a költségvetésbe, miközben a vámok mértéke drasztikusan emelkedett. Bár a bevételek részben az adócsökkentések finanszírozását szolgálják, a gazdasági terhek egyre inkább az amerikai fogyasztókra és az államadósság fenntarthatóságára nehezednek – összesítette a Les Echos a vámháború következményeit.
Az EU egységet próbál mutatni a Trump-kormány vámfenyegetései közepette, de belső megosztottság nehezíti a tárgyalásokat. Németország és Olaszország gyors alku mellett érvel, míg Franciaország és Spanyolország keményebb fellépést sürget. A Bizottság válaszcsomagot készít, de a nemzeti érdekek torzítják az uniós fellépést – számolt be a Politico.
Az amerikai vámokra megszabott közelgő határidő ellenére a befektetők többsége szerint érdemes lesz árfolyamesés esetén részvényeket vásárolni, derül ki a Bloomberg legfrissebb Markets Pulse felméréséből.
33 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottság az USA-ban az ADP felmérése szerint júniusban. Ez feltehetően a vámok hatása. A gyorsan romló munkaerőpiac dilemmába sodorhatja az amerikai jegybankot is.
Egészen furcsa ok, a japán rizsválság miatt futottak zátonyra az Amerikai Egyesült Államok és Japán közti kereskedelmi tárgyalások. Az ázsiai ország az elmúlt évben az egyik legsúlyosabb rizsválságát élte át, melyet az árak megduplázódása és súlyos ellátási problémák jellemeztek. A helyi termelők védelme miatt ugyanakkor a japán kormány továbbra sem hajlandó teret engedni a külföldi árubeáramlásnak, mely akár a Donald Trumppal való megegyezésbe is kerülhet.
Az Európai Bizottság megakadályozta, hogy az Egyesült Királyság csatlakozzon a Pan-Euro-Mediterrán kereskedelmi egyezményhez, amely enyhíthette volna a Brexit utáni ellátási láncproblémákat. A döntés újabb feszültséget okoz London és Brüsszel között, miközben az EU a Windsor-megállapodás teljes végrehajtását követeli bármiféle további engedmény előtt.
Donald Trump amerikai elnök kétli, hogy kereskedelmi megállapodás születhet Japánnal, és nem tervezi a július 9-i határidő meghosszabbítását - írja a Reuters.
A techmilliárdos az amerikai kétpártrendszert haladná meg.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az EU egészében jóval kevesebb menedékkérelmet adtak be az év első felében, mint tavaly ilyenkor.
Humanitárius együttműködés ürügyén.
A brit külügyminiszter Damaszkuszba utazott.
A nyaralóknak nem kedvez majd az idő, az aszályhelyzetnek azonban nagyon is.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!