Vietnám vámbékéje az USA-val: fizess többet, és ne kérj semmit
Gazdaság

Vietnám vámbékéje az USA-val: fizess többet, és ne kérj semmit

Donald Trump amerikai elnök szerdán bejelentette, hogy kereskedelmi megegyezésre jutottak Vietnámmal. A délkelet-ázsiai ország ugyan megúszta a 46%-os büntetővámot, de a 20%-os teher és a teljes importvám eltörlése olyan kompromisszum, ami intő jel azoknak az országoknak, akik még kereskedelmi tárgyalásokat folytatnak az Egyesült Államokkal.
A magyar gazdaság kilátásaival, helyével az újraformálódó világgazdasági rendben kiemelten foglalkozunk a Portfolio gazdasági csúcskonferenciáján, a Budapest Economic Forumon. Ne maradj le róla, jelentkezz Te is!

A megállapodás keretében a kommunista vezetésű ország 20%-os tarifákat fogadott el az Egyesült Államokba irányuló exportjára. Ennél is magasabb, 40%-os tarifát fognak kivetni azokra az árukra, amikről úgy ítélik meg, hogy csak vietnáminak címkézik őket, miközben valójában más országból – leginkább Kínából – származnak. Eközben az USA-ból történő importra eltörlik a behozatal adóját.

A bejelentés nem sokkal azelőtt érkezett, hogy lejárt volna Trump július 9-ei határideje, ami után magasabb vámok léptek volna életbe a vietnámi kivitelre. Az elnök a Liberation Day során 46%-os rátával fenyegette meg a kommunista vezetésű országot – ezzel a legnagyobb "bűnösök" közt szerepeltek. Pár nappal később ezt 10%-ra mérsékelte, hogy időt adjon a tárgyalásokra, ami úgy tűnik, most hozott eredményt. Ezzel Vietnám az Egyesült Királyság és Kína után a 3. ország, amelyiknek sikerült valamilyen alkut nyélbe ütnie az USA-val a vámháború kitörése óta.

A bejelentés éppen megelőzte Trump július 9-i határidejét, amely után jóval magasabb vámok léptek volna életbe a vietnámi termékekre. Az amerikai elnök korábban, a Liberation Day alkalmával még 46%-os tarifával fenyegette meg a kommunista vezetésű országot, ezzel a legnagyobb "bűnösök" közé sorolva őket. Néhány nappal később enyhített az álláspontján, és 10%-ra csökkentette a kilátásba helyezett vámot, hogy időt adjon a tárgyalásoknak – úgy tűnik, ez vezetett most eredményre. Így Vietnám az Egyesült Királyság és Kína után a harmadik ország lett, amelynek sikerült megegyeznie az Egyesült Államokkal a vámháború kezdete óta.

A legerősebb fiú sarokba szorította a kistigrist

Nem véletlen, hogy Vietnám az elsők között lehet: a délkelet-ázsiai ország óriási exportkitettséggel rendelkezik az Egyesült Államok felé, és ennek megfelelően mindent megtett a megegyezés érdekében.

Az USA Vietnám legnagyobb árukereskedelmi partnere. 2023-ban a teljes árukivitelük 27%-ának volt az Egyesült Államok a célja, míg a második legjelentősebb partnerországnál, Kínánál 17% volt ugyanez az arány.

Az USA-ba irányuló árukivitel ebben az évben GDP nagyjából 23%-ával volt egyenlő.

Nem csoda, hogy a Kommunista Párt vezetője, To Lam szinte azonnal felajánlotta, hogy eltörlik az amerikai importtermékekre kivetett vámokat, illetve hogy szigorúbban fogják ellenőrizni a kínai árukereskedelmet. Utóbbira azért volt szükség, mert az amerikaiak szemét már régóta szúrta, hogy a Kínával szemben kivetett magasabb vámok elkerülésére egyes ottani exportőrök Vietnámon keresztül juttatták el a termékeiket az USA-ba, majd ott gyakorlatilag átcímkézték, hogy elfedjék az eredeti származási országot.

Míg Kanada azt az utat választotta, hogy beleáll a vámháborúba, és nem hajlandó meghajolni az USA nyomása előtt, addig Vietnám mással próbálkozott. "Az ország tisztviselői emellett a Trump Organization 1,5 milliárd dolláros luxus üdülőkomplexum fejlesztésére vonatkozó terveit is népszerűsítették, amely projekt több mint 990 hektáron ötcsillagos szállodákat, golfpályákat és lakóparkokat foglal magában" – emlékeztetett a Bloomberg.

Az elnök fia, Eric Trump májusban részt vett a projekt alapkőletételén, ahol Pham Minh Chinh vietnami miniszterelnök is csatlakozott hozzá.

A hatások így is súlyosak lehetnek

Bár a piacok örültek a megegyezésnek – az országban gyárat működtető Nike és Lululemon részvényeinek árfolyama emelkedett a hírre –, az ország gazdasága súlyosan megérezheti a 20%-os általános vámokat, és a 40%-os rátát az átcímkézettnek ítélt árukra.

A Bloomberg közgazdásza úgy kalkulál, hogy

Vietnám az USA-ba irányuló exportja negyedét elveszítheti középtávon, az éves GDP-jének 2%-át veszélybe sodorva.

Az ING hasonló mértékűre, 2,5%-ra teszi a kárt, amit a vámok miatt csökkenő USA import okozhat. Ahogy azonban ők is megjegyzik, a gazdaságot érintő teljes hatás nagy mértékben függ attól, hogy milyen árukra mondják majd ki, hogy illegálisan jelölték meg Vietnámot a származási helyeként. Egyes tanulmányok például 2021-22-ben 16-28% közé tették az ilyen "indirekt kínai tartalom" mértékét a Vietnámból származó USA importban. Mivel ezeken a termékeken a hozzáadott érték szinte nulla, ezért közvetlenül nem csökkenti majd jelentősen a GDP-t az átmenő forgalom visszaesése. A csomagolással, szállítással foglalkozó cégek viszont megérezhetik a hiányt. Az ING szerint "az átrakodás erős jeleit mutató kulcsfontosságú ágazatok közé tartoznak a gépek és berendezések, a szigetelt vezetékek és kábelek, valamint a számítógépes és elektromos termékek".

Ez azt jelenti, hogy ezeknek a termékeknek az USA-ba való eljuttatása drágulhat meg a szigorúbb eredetellenőrzés következtében. Nem túl jó hír ez azoknak az amerikaiaknak, akik mondjuk éppen új számítógép vásárlásán gondolkodtak.

A förtelmes összehasonlításban már "csak" rossz

Ahogyan a fentiekből is látszik, a vietnámiaknak nincsen különösebb okuk az ünneplésre annak ellenére, hogy sikerült megegyezést kötni. A pozitívumok közt lehet azonban, hogy az őket sújtó 20%-os tarifa még mindig jelentősen alacsonyabb, mint a Kínában érvényben lévő 55%. Ez erősítheti a Donald Trump előző elnöki ciklusa, és az akkori kereskedelmi viták óta megerősödő trendet, hogy a cégek Vietnámba telepítik Kínából a gyártást.

Ezen felül Vietnám más régiós országokkal szemben is komparatív előnyt szerzett, mivel nekik nem sikerült még megállapodást kötniük az Egyesült Államokkal. Ha a július 9-ei határidő után a vámok visszaállnak az április elején belengetett szintekre, akkor az elektronikai szektorban versenytárs Malajzia és Japán is 24%-os vámmal kell majd, hogy megküzdjön. A japánoknál ráadásul a tárgyalások elakadásáról lehet mostanság hallani. És még ők is sokkal szerencsésebbek, mint a jelentős ruházati exportőr Kambodzsa a maga 49%-ával.

Kérdéses persze, hogy mennyire nevezhető mindez pozitívumnak, annak a fényében, hogy kezd elfogyni a vietnámi munkaerő és már a kommunista vezetés is felismerte, hogy a gazdasági modell megváltoztatására lenne szükség. Vietnám ugyanis szép növekedést tudhat maga mögött, de ez leginkább olcsó munkaerőnek és az országba telepített, alacsony hozzáadott értékű iparágakban termelő gyáraknak volt köszönhető. A mostani megegyezés így csak mélyebbre lökheti őket a "közepes jövedelmű országok csapdájába".

Intő jel a világnak

Összességében nagyon rossz üzenete van az alkunak azon országok számára, akik még épp kereskedelmi tárgyalásokat folytatnak a Trump-kormánnyal.

A megegyezés ugyanis nem túl kedvező Vietnám számára: elfogadták, hogy az amerikaiak 20%-ra emeljék a termékeikre kivetett vámot, "cserébe" ők nullára csökkentették a saját rátájukat.

Ráadásul az egyetlen Truth Social posztban összefoglalható egyezség inkább emlékeztet egy néhány gondolatjelből álló kivonatra, mint komoly megállapodásra. A kereskedelmi kapcsolatok átfogóbb rendezésében reménykedő partnerek – mint amilyen az EU is – újabb, nem túl bizalomgerjesztő példát láthatnak az Egyesült Királysággal és Kínával kötött alkuk után.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Németország hűti legjobban a világot

Évi 201 ezer tonna fagyi külföldre - ezzel Németország messze a világ legnagyobb exportőre volt 2023-ban, a fagyi őshazájának tartott Olaszország a kanyarban sincs. Persze... The post Németorsz

KonyhaKontrolling

Nem TBSZ brókerek Magyarországon

Már több mint 3 éve írtam a TBSZ-t ajánló brókerekről, amelyeket érdemes használni. Időközben sajnos a TBSZ adózása megváltozott, ezért arra gondoltam, hogy megnézem, van-e érdemes nem TB

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Végzetes háború törhet ki az USA és Kína között - Pillanatokon belül hatalmas fordulatra lesz szükség Magyarországon
Portfolio Sustainable World 2025
2025. szeptember 4.
REA SUMMIT 2025 – Powered by Pénzcentrum
2025. szeptember 17.
Portfolio Future of Finance 2025
2025. szeptember 18.
Portfolio Private Health Forum 2025
2025. szeptember 30.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Díjmentes online előadás

Kereskedés külföldi részvényekkel

Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.

Ez is érdekelhet
OSZAR »